Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Platformu İcra Kurulu Üyeleri Diyarbakır ve Şanlıurfa Ziyaretlerini Gerçekleştirdi

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Platformu İcra Kurulu Üyeleri Diyarbakır ve Şanlıurfa Ziyaretlerini Gerçekleştirdi

ısa Adı EKİP olan, Beylikdüzü Genç İşadamları Derneği BEYGİAD Öncülüğünde, İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri  Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İSTKAYDER ve Büyükçekmece Genç İşadamları Derneği BÜYGİAD Katılımı ve İşbirliği İle Kurulan , prensibi fayda üretmek olan EKİP’in Son yıllarda bölgeye yönelik yaptığı sosyal kampanyalar ve barış köprüsü oluşturma çabaları gün geçtikçe meyvelerini vermeye başladı. Küçük ayaklar üşümesin kampanyası ile, ilkokullara kışlık giyişi ve ayakkabı yollayan Platform, daha sonrasında okulların ihtiyacı olan bilgisayar ve kitap yardımı ile bölge ile bağlarını daha da kuvvetlendirdi.

EKİP Genel Başkanı Hayrettin PEKSOY’a , BEYGİAD Başkanı Ferhat DEMİREL, İSTKAYDER Başkanı Fikret ŞAHİN, Büyükçekmece Kayserililer Dernek Başkanı Fatih UZUN, Başakşehir İşadamları Derneği Başkanı Metin YILDIRIM, İşadamları Zeynel ATAMAN, Halil İbrahim ÇEÇEN, Musa ÇAVUŞ, Serhat DEMİREL, Basın mensubu ve Durin Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Leyla PEKER ve Değerli Ses Sanatçısı Ceylan KAYA  İcra Kurulu üyeleri olarak eşlik ettiler.

Platform İcra kurulu, Temaslarına öncelikle Diyarbakır Valisi Sn. Hüseyin AKSOY’u Makamında Ziyaret ederek başladılar. Sayın Vali ile samimi ve sıcak ortamda geçen görüşmelerde, Genel Başkan Hayrettin Peksoy’un Sözcülüğünde EKİP Misyonu ve faaliyetleri ile ilgili bilgiler verildi, bölge ile ilgili oluşturulan kötü imaj ve algının giderilme niyeti ve bu niyete binaen çalışmaların devam edeceği samimiyetle ifade edildi, Sayın Vali Hüseyin AKSOY, Diyarbakır’da devletimizin çalışmaları ve projeleri ile ilgili aydınlatıcı bilgiler verdikten sonra, platforma çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu çalışmaların devamını diledi, görüşme sonunda Platformun sayın Valiye hediyesi takdim edildi.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Platformu Heyeti, sonrasında Diyarbakır sokaklarını gezerek ve esnafla sohbet ederek bölge ile ilgili sosyal veriler topladı, bölge halkının talepleri, yapılması gerekenler ve yapılmış hizmetler ve atılmış olumlu adımları birebir tespit etti.

Sonrasında EKİP İcra Kurulu Heyeti, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cumali ATİLLA’yı Makamında Ziyaret Ederek, EKİP çalışmaları ve misyonu ile ilgili Sayın Belediye Başkanını Bilgilendirdi ve Belediye Başkanımızdan da, Belediye çalışmaları ve yerel hizmetler hakkında geniş çaplı bilgi aldı, son zamanlarda şehirde yapılan çalışmaları ve değişiklikleri bizzat müşahede eden EKİP İcra Kurulu üyeleri, bu hizmetler için teşekkür ederek, Sayın Cumali ATİLLA’ya hediyelerini takdim ettiler.

Diyarbakır çalışmalarını, şehrin manevi ve kültür alanlarını gezerek sürdüren İcra Kurulu üyeleri, heyet halinde Şanlıurfa’ya Geçtiler.

Şanlıurfa’da yine Diyarbakırda yapılan çalışma usulleri takip edilerek, halk ve esnaf ile görüşmeler yapıldı, şehrin tarihi ve manevi yerleri ziyaret edildi, sokaklarında sosyal gözlemler yapılması sonrasında, EKİP Heyetini Haftasonu olması münasebetiyle Şanlıurfa Valisi Sayın Güngör Azim TUNA Valilik konağında kabul etti.

Sayın Şanlıurfa valisinin sıcak karşılama ve samimi sohbeti ile şehir hakkında geniş bilgi alan ve nasihatlerinden istifade eden Platform temsilcileri, EKİP çalışmaları, misyonu ve projeleri ile ilgili Sayın valimizi bilgilendirerek, bölge hakkında sorularına samimiyetle cevap aldı, babacan tavrı ile platformun genç yöneticilerinin kalbini kazanan Sayın Vali Güngör Azim TUNA’ya Ziyaret anısına hediye takdim edilerek, bölge faydasına yapılacak çalışmaların devam edeceği sözü verildi.

3 günlük Diyarbakır ve Şanlıurfa temasları sonrasında genel izlenim ve sonuç olması bakımından açıklama yapan Ekonomik kalkınma ve işbirliği Platformu Genel Başkanı Hayrettin PEKSOY; Bizler heyet olarak bölgeye gelmeden önce, basın ve siyasi yozlaşmanın yarattığı kötü algı sebebi ile tedirgin ve önyargılı düşüncelere sahiptik, çevremizdeki insanlar bile bizleri yolcu ederken, sanki suriye ve ırak gibi karışık bir memlekete yollar gibi, dikkatli olmamız hususundaki telkinleri ile uğurladılar. Oysaki 3 günlük izlenimimiz, bizlere aslında buraların neden karıştırlmak istendiğini, ülkemizin diğer bölge insanlarının neden korku ve önyargı ile buralardan uzak tutulmak istendiğini bizzat gösterdi. Çünkü bu iki şehrimizin de ortak özelliği tüm olumsuz süreçlere rağmen, vatanına ve devletine bağlı kalmak üzere gayret ve sabır göstermesi, iki şehrimizin de yapısal ve şehircilik anlamında aslında İstanbul gibi metropollerle yarışacak halde olması, tüm imkanların var olduğu şehirde, son yıllarda büyük bir atılımla birlikte aslında güvenle yaşanılır halde bulunması göze çarpıyordu. Kepenklerini kapatmaktan bıkmış esnaf ile huzura sükûnete aç bırakılmış halkın mevcut ortamdan duyduğu memnuniyeti yanlızca sözlerinden değil, umut dolu gözlerinden okumam mümkündü. İnanç turizmi açısından mükemmel bir potansiyele sahip bu iki şehrimizde huzurun tesis edilmesi ve yatırımların devam etmesi ile başlı başına kendine yeten bir turizm potansiyeli bile yeterli olacaktır, özellikle Diyarbakır Sur içinde yapılan restorasyon ve bölgenin halkın ziyaretine açılmasıyla, İstanbul’da Sultanahmet ve Eyüp benzeri bir çekim alanı oluşmuş durumdadır. Her iki ilmizde yapılması gereken, sanayi ve tarım yatırımları ile aciliyyetle nüfusun büyük oranına sahip genç neslin işsizlikten kurtarılarak, terör ve anarşi bataklığına sürüklenme riskinin azaltılmasıdır, böylelikle huzura kavuşan halkın maddi mutluluğu tesis edilerek, kalıcı ve sürekli bir çözüm yoluna girilmiş olur.

Bölgedeki kamu idarecilerinin, gayret, azim ve özgüveni heyetimize umut ve nasihat olmuştur, teröre ve dış kışkırtmalara pabuç bırakmamaya azimli bu idareciler ile bölgede arzu edilen hedeflere ulaşılabileceği, sugötürmez bir gerçektir. Bizler bu ziyaret vesilesi ile edindiğimiz veri ve gözlemleri ülkemizin heryerine aktaracak, istihdam, girişimcilik ve eğitime destek faaliyetleri hakkında projeleri hayata geçirmek üzere şimdiden çalışmalarımıza başladık, ve daha çok insanın bizim bölge ile ilgili edindiğimiz tecrübeyi bizzat edinmesi amacı ile yeni geziler için planlamalara başladık, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir